LEXIKON

Chia mag - Azték zsálya

Története

A chia növény az aztékok és maják egyik fő élelmiszere volt a kukorica és a babfélék mellett. Beltartalmi értékeinek köszönhetően még az amarántot is megelőzte. Annyira értékes volt, hogy a feljegyzések szerint a spanyol hódítók - látva népszerűségét - megpróbálták kiirtani, hogy ezzel is hozzájáruljanak a leigázás sikeréhez. Ennek köszönhetően majdnem ki is pusztult ez a nagyszerű növény.

A chia eredeti jelentése "olajos", de ismert "erő"- ként is. Az aztékok által leigázott népek adóként használták, része volt a vallási szertartásoknak, az életet szimbolizálta. A "futók ételének" is hívták, utalva egy indián csoportra, akik kitartó futásukról voltak híresek, és a chia mag étrendjük részét képezte.

A növényről

Az azték zsálya vagy chia mag latin neve Salvia hispanica L., azaz spanyol zsálya, amely elnevezést Carl Linné botanikusnak köszönhetjük. Ennek a növénynek különböző színű virágai lehetnek, a fehértől a liláig. Dél-Amerikában őshonos, Mexikóban és Guatemalában nő.

Salvia hispanica L.Főként a magját használják, de a zsályához hasonlóan a levele is ehető. Íze szinte nincs, bár van, aki mogyorós ízhatásról számol be. Ennek a semlegességnek köszönhető, hogy szinte bármilyen étellel harmonizál.

FONTOS! A chia mag főzés, sütés hatására sem veszti el antioxidáns tartalmát, mint a legtöbb zöldség és gyümölcs. Gluténmentes diétába is beilleszthető.

A chia mint tápanyagforrás

A chia magot számtalan módon fogyaszthatjuk. Arra a kérdésre, hogy miért is érdemes felfedeznünk magunknak a chiát, választ adnak a következő tények, megfigyelések:

Kiváló forrása az esszenciális zsírsavaknak, optimális az omega 3-6 aránya. Vegetáriánusok, vegánok számára a halolaj méltó helyettesítője.
Oldható és oldhatatlan rostok gazdag forrása.
Ásványianyag-tartalma sem elhanyagolható. Tartalmaz kalciumot, vasat, káliumot, foszfort, cinket, mangánt, molibdént és magnéziumot, bórt, niacint, B12-vitamint és folsavat is.
Antioxidáns pótlásra is jó, ami a szabadgyökök megkötése mellett az eltarthatóságát is segíti.
Fehérjék és aminosavak forrása.
A chia gyógyhatásai

Az előbbi felsorolás mentén haladva tehát a következő problémák esetén is segíthet az azték zsálya:

Az esszenciális zsírsavak fontosságát nem győzzük eleget hangsúlyozni. Bármilyen betegség esetén elengedhetetlenek. Az omega 3 az immunrendszer működéséhez is szükséges. Különösen fontos szív- és érrendszeri betegségek esetén, csökkenti a koleszterinszintet, vérnyomást, gyulladáscsökkentő hatású, javítja a koncentrációs képességet. Szükséges az agy- és idegsejtek, valamint a látóhártya működéséhez. Az omega 6 a cukorbetegség mellékhatásait csökkentheti, az anyagcserét hatékonyabbá teszi, javítja a bőr, a köröm és a haj állapotát.
Az oldhatatlan rostok miatt lassan emésztjük meg, így alacsonyan tartja az inzulin szükségletünket, és emésztésjavító hatása van, a tápanyagoknak is van idejük felszívódni. Teltségérzetet okoz, ami segíthet a fogyni vágyóknak is. "Mellékhatásként" pedig - a gazdag ásványianyag-tartalomnak köszönhetően - feltölt energiával. A rostok is hozzájárulnak a vércukor- és koleszterinszint csökkentéshez.
Az antioxidánsok lassítják az öregedés folyamatát, csökkentik a krónikus betegségek tüneteit, szabadgyök-lekötő képességük révén rákmegelőző hatással is bírnak.
A fehérjék testünk építőelemei, minden sejtben lejátszódó folyamatban részt vesznek, fontos a folyamatos pótlásuk. Az aminosavak pedig a fehérjék építőkövei, egy részüket csak a táplálkozással tudjuk bejuttatni. Ilyen például a triptofán, ami a mély alvásért felelős, és a chia magban megtalálható.
Felhasználási lehetőségek

A chia mag kiválóan beilleszthető étrendünkbe. Beáztatva gél állagúvá válik, használható tojás helyett süteményekbe, akár kenyerekbe, palacsintákba is. Készülhet belőle jégkrém, puding, chia zselé vagy kása, egyéb desszertek, sűríthetünk vele levest is. A lehetőségek száma szinte végtelen. Ledarálva a liszt egy részét is kiválthatjuk vele, de egészben szórhatjuk müzlire, salátákra.

Fogyasztható csíráztatva vagy akár teaként is. Utóbbihoz 1 teáskanál (vagy akár több) chia magot tégy bármilyen hőmérsékletű gyógyteába. Várd meg, amíg pár perc után a magok lesüllyednek a csésze aljára, és a szemek szétnyílnak. Ezután fogyasztható is. Hűsítő ital is készülhet belőle, de sportolóknak is kiváló energia- és fehérjeforrás.

Mellékhatások

Bár a termékeken fel kell tüntetni egy napi limitet, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóság (FDA - Food and Drug Administration) szerint nincs megkötés a napi mennyiséget illetően. Érdemes apránként emelni az adagot, mert egyes vélemények szerint a mag nagy mennyiségű fogyasztása - ha ritkán is, de - mellékhatásokkal járhat, befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek hatásfokát (diabetikus, vérnyomáscsökkentő, alvadásgátló).

forrás: antalvali

-->